Bipolar Hastalarının Ruh Halleri ve Akıllarından Geçenler

Bipolar ne demek
Bipolar hastalık
Bipolar Hastalar


Merhaba arkadaşlar bugün sizlere ilgi alanım,hastalık alanımın üst komşusu Bipolar Hastalığına değinmek istiyorum.Filmlerde dizilerde sık sık geçen bu hastalığın kafası nasıldır basit tabirlerle anlatmaya çalışacağım.

Tıbbi Kısa Özeti

İki uçlu duygu durum bozukluğu ve Mizaç dalgalanması diye geçmektedir.
İki uç derken
aşırı mutluluk,enerjik,hiper cinsel istekler kısaca bir ucu aşırı iyiden de aşırı iyilik yaptıklarından haz alma durumu.
Bir diğer ucu ise aşırı depresif haller,aşırı depresyon,hayata kapanma,yataktan çıkamama,sürekli öfke,sinir uyku halleri.Ani Patlamalar ve durdurulamaması bilişsel fonksiyonların hormonların kısıtlanma süreci.

Bipolar Hastasının Kafası Nasıl Çalışır?

Normal insanlarda Depresyon ve Mutluluk halleri çok kötü veya çok mutlu olabilir fakat bipolar hastaları gibi hayata bakış açıları benzer değildir.Bipolar hastaları mani dönemlerinde sürekli enerjik halleri aşırı hiper aktiflik ve çılgınlıkları dikkat çeker.Halk arasında delilik halleri diye geçebilir.Aslında bu mutluluk hallerinin hep bir sonu onları bekler buda çöküş anları.İşlerini yerine getiremez,İnsan görmek istemez,Her şeyi olumsuz karşılar.Hastalık genelikle genetiktir.İlaçları ağır dopamin baskılayıcı ve lityum tuzu gibi bu dengesiz dalgalanmayı dengelemeye çalışır.Genelde genetiktir.Çevrelerinde dikkat çekerler ve hastalığın seviyeleri vardır.

Normal insanların %90'ı onları anlayamaz yani anlamamız çok zor.Çöküş hallerinde özellikle intihar düşünceleri baskındır.Mutlaka kontrol eden birileri olmalıdır.Çılgınlık hallerinde memleketini sevinçten ateşe verir ve farkında olmadan insanlara zarar verir.

Not:Anlatım amatör ve anlaşılabilir olmak açısından basit ifadelerle yazılmıştır.Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.