Dersleri Anlama Güçlüğü ve Odaklanma Sorunu için Çözümler

Anlama ve odaklanma Zorluğu Çekmek
Öğrenme zorluğu ve dikkat eksikliği çözümleri

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere bölümüm de ve bazı Doktorlardan aldığım anlama güçlüğüne sebep olan faktörler ve çözümlerini sizlerle paylaşacağım.

Görüyoruz ki bazı insanlar cidden zeki ve hızlı işlemler yapabiliyor.Çok iyi odaklanıp derslerine ve ödevine,projesine,işine çalışabiliyor.

Peki siz de bir odaklanma ve anlama veya konuşma güçlüğü mü var?

Bu derin konuların zincirleme bir çok faktör neden olabilir.Fakat günümüzde sağlıklı bir insanda ortaya sonrada çıkan bu sorunların bazı temel eksikliklerle alakalı olduğu söylenebilir.Gelin biraz basit fizyoloji den bahsedelim.

Beynin Öğrenmede Vazgeçilmez Taşıyıcı Maddeleri

1.Asetilkolin 2.Serotonin 3.Dopamin 4.Noradrenalin

Bu nörotransmitter maddelerin amaçları farklı olsa da ortak noktalarından birisi Anlama-Odaklanma-Bilginin iletilmesi ve Uygulamalar dır.

Normal insanlarda besinlerde ki mineraller,vitaminler,proteinler çeşitli aşamalardan sonra beyinde ihtiyaca göre 
nörotransmitter maddelere,hormonlara çevrilir.Eksiklik durumunda ilk beyin etkilenir.iletim sorunu , hayatınıza yansır.

Anlama ve Odaklanma Sorununa En çok Neden Olan Sebepler Nelerdir? (Normal insan)

1.B12 Vitamini
B12 > Asetilkolinin üretiminde yer alan bir vitamindir.B12 > Asetilkolin Eksikliğinde Beyin ve kolinerjik işleyiş yavaşlar anlama konuşma sorunları unutkanlık,depresif durumlar , yorgunluk ,dikkat eksikliği ve halsizlik görülür.İlerde alzheirmer hastalığına yol açabilir.En çok reçete edilen ilaçlardan biriside B12 ve Diğer B vitamin karışımlarıdır.
İlk işiniz B12 Değerlerinizi ölçtürmek olsun.Türkiyede 200-600 Arası normal kabul edilir iken bazı doktor ve klinik deneyimi olan bilim insanları 400 - 500'ün altında ki değerleri iyi görmez.

2.Stress > Anksiye > Depresyon > Serotonin düşüklüğü
Stress durumunda serotonin seviyesi düşer farklı mekanizmalar devreye girer.bu süreçte anlama güçlüğü ve bilgiyi anlama sorunları ortaya çıkabilir.Beyin stress yaratan durum üzerine düşer.Stress yaratan durumlar insanın ve hastalıkların baş sorumlusudur.Serotonin anlama ve konuşma bozukluğunda da üzerine düşünülen bir konudur.Antidepresan reçetelendirmelerinin bazı sebepleri ne girmektedir.
Eğer cidden stress uzun bir süre kalbinize kadar hissettirmiş ve algılarınızı bozmuş ise ilk işiniz bir Psikiyatri ve Nöroloji doktoruna gitmek olsun.

Tavsiyelerim
1.Sorunlarınız varsa çözüme odaklanın , eğer çözüm süreci çok uzunsa yardım alın.(Çevreniz ,psikiyatrist,psikolog olabilir)

2.İyi beslenin , eğer kırmızı et yemiyor ve maddi durumunuz kötü ise kesinlikle B12'nizi ölçtürünüz.

3.Ders çalışmak zevk verir.
Bu zevki tamamen merak öğrenme sırasında ortaya çıkar ve sizi deli bir çalışkan kişilik yapabilir.Ödül - Zevk mekanizmanız etkilendiğinde sizi bir ders bağımlısı yapabilir.

4.Sevgiliden Uzak Durunuz.
Hormonlarınıza yenik düşmeyin Üniversite ve Üniversiteye hazırlık sürecinde bu durumdan uzak durunuz beyninizi meşgul eden her şey size zarar verir.Kısaca sizi bağımlı yapan bir şey zevkten çok o an için zarar verebilir.(Öznel)

5.Sıkıldınız mı?
Çıkın yürüyün,koşun demiyorum sadece yürüyün.Kan akımını hızlandırın,beyninize giden oksijen miktarını arttırın.

6.Gece Uykunuza dikkat edin.
Bu ciddi bir sorundur.Kendim den biliyorum.Bunu düzene sokamıyorsanız.Kendinizi yorun.
Yorulma sırasında Endorfin salgılanır size zevk ve uyku verir.Erken uyumak benim hala beceremediğim ama anlama güçlüğü çektirdiğini bildiğim bir şey.
Çok ciddi sorununuz var ise yine son çareniz Doktor :)

7.Merak edin.
Her şeyi bir meraklı gibi dinleyin,okuyun beyni öğrenme moduna sokmanın yollarından birisidir.
Doping hafıza istiyorsanız merak edin,merak edilen bir bilgi unutulması güçtür.Bilgi sizi bu hayatta yaşatan tek ihtiyacınızdır.

Kaynak:Siberyazilimci.net

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.