Diyafram Değeri Nedir?


Diyafram Değeri Nedir?

Diyafram Değeri Nedir? adlı yazımızla karşınızdayız. Bu yazımızda akıllı telefon alırken kamera özelliklerine baktığımızda göreceğimiz diyaframa ve diyafram değerine değineceğiz. 

Diyafram Nedir?

Diyafram, objeden yansıyan ışınların ne kadar şiddette ve yoğunlukta düşeceğini belirleyen sistemdir. Türkçe karşılığı "açıklık" olarak bilinir. İngilizce de ise"Aperture" olarak bilinir. Kelime kökeni ise Fransızcadan türetilmiştir. Fransızca karşılığı ise "Diapraghme" olarak bilinir.

Diyafram Değeri Nedir

Diyafram değeri F ile ifade edilir. F değeri büyüdükçe diyafram açıklığı azalır. Düşük diyafram değerlerinde açıklıktan daha fazla ışık girmektedir. Yani F1.4 diyafram açıklığına sahip bir kameranın alacağı ışık F2.2 diyafram değerine sahip kameradan daha fazladır.
Diyafram konusuna geri dönecek olursak, diyafram sadece ışık veya miktarını ayarlamakla kalmıyor. Görüntüyü de doğrudan etkiliyor. Kamera sensörlerine ne kadar az ışık girerse odaklanılan bölge net kalırken geriye kalan kısımlar bulanıklaşır. Oluşan bu duruma da alan derinliği denilir. 

Sonuç olarak akıllı telefon alırken kamera özelliklerine bakarken diyafram değeri düşük olan kameraların daha çok ışık aldığını ve diyafram değerinin büyük olan kameraların daha az ışık aldığını söyleyebiliriz. 
Daha düşük diyafram değerlerine sahip kameraları seçmeniz yararınıza olacaktır. 

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.