LCD VE AMOLED EKRAN ARASINDAKİ FARKLAR

LCD VE AMOLED EKRAN ARASINDAKİ FARKLAR

AMOLED

Lcd ve Amoled ekran arasındaki farklar adlı yazımızla karşınızdayız. Akıllı telefon alırken ekran özelliklerine baktığımızda genelde iki farklı ekran aydınlatma özelliği görüyoruz. 
AMOLED ekran, ekrandaki her bir pikselin ayrı ayrı aydınlatılması görüntüyü sağlıyor. AMOLED ekranın pikselleri, arkasında duran led ışıkların sayesinde her bir pikseli ayrı ayrı aydınlatarak daha keskin bir beyaz dengesi yakalamanızı sağlıyor.Renk doygunluğu olarak AMOLED ekranlar doygunluğu abartıyor diyebiliriz.Bu sebeple AMOLED ekranlardaki görüntüleri incelerken gözle görülen renkten farklı tonlara bürünmüş renkler görebiliriz. 
AMOLED ekranlarda siyah noktalar aydınlatılmaz. Siyah noktalar aydınlatılmadığı için güç tüketimi konusunda avantaj sağlıyor diyebiliriz. Ancak ekran çözünürlüğü arttıkça da güç tüketiminin arttığını söyleyebiliriz.LCD

LCD ekran, AMOLED ekranların çalışma mantığının tersidir dersek yanlış olmaz. AMOLED ekranlarda ne kadar keskin bir görüntü elde edilse de LCD ekranlar kadar keskin olduğu söylenemez. AMOLED ekranlarda renkler ton olarak gözle görülenden biraz daha farklı olduğunu belirtmiştik ancak LCD ekranlarda görülen renkler biraz daha soğuk olduğu için gözle görülen renge daha yakındır. Doygunluk noktasında AMOLED ekran kadar renkli görünmese de gerçeğe daha yakın renkler sunuyor.
LCD ekranlarda arka planı aydınlatan renkler AMOLED ekranların aksine her zaman aktif durumdadır. AMOLED ekranlarda siyah renkler aydınlatılmadığı için LCD ekranlara göre enerji tasarrufunda LCD ekranlardan iyi durumda. Özellikle ekran çözünürlüğünün arttığı yerlerde LCD ekranlar için daha güçlü ve daha parlak ışık gerekiyor. Doğal olarak bu durumda LCD ekranlar AMOLED ekranlarla karşılaştırıldığında güç tüketimi konusunda sınıfta kalıyor diyebiliriz.

Sonuç olarak her iki ekran teknolojisinin de avantajları ve dezavantajları var. Eğer amacınız güç tasarrufu yönünde ise AMOLED'i tercih edebilirsiniz ancak daha gerçekçi renkler istiyorsanız LCD ekran teknolojisini tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda lcd ve amoled ekranlar arasındaki farklar,lcd ekran mı amoled mi, lcd ekran ve amoled, lcd ekran mı amoled mi daha iyi gibi sorularına yanıt vermeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. 

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.