Cep Telefonlarımızdaki Piksel Yoğunluğu Değeri Ne Anlama Gelir? (PPİ)


Piksel Yoğunluğu Nedir?(PPİ)

Merhaba siberyazilimci okurseverleri bu yazımızda piksel yoğunluğu(PPİ) ne anlama gelir bunu ele alacağız.

İngilizce “Pixel-per-inch (İnç başına düşen piksel, piksel hassasiyeti, piksel yoğunluğu)“in kısaltılmışıdır ve bir inçlik kısımdaki (2,54cm) piksel yoğunluğunu tanımlar. Buradan, düz ve doğru bir mantıkla, “PPI değeri ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi ve keskin görüntü.” sonucunu çıkarabiliriz. Ki öyledir. Ancak bu değerin görüntüyü ne şekilde etkilediği, söz konusu ekran/imajla göz arasındaki mesafe ve gözün sağlık durumuyla da direkt olarak alakalıdır.

Şimdi gelelim bununla güzel bir görüntü arasındaki bağlantıya. Bir inçlik bir alana ne kadar fazla piksel sığdırabilirsek o kadar iyidir.


Küçük bir alanda ne kadar fazla piksel olursa o kadar çok renk gösterebiliriz. Bu da demek oluyor ki görüntümüz daha keskin ve daha açık bir şekilde gözükecektir.

Piksel yoğunluğu, özellikle bir görüntü yazdırırken kullanışlıdır. Eğer gerçek görüntü çözünürlüğüne, örneğin 640 x 480 piksele güvenirsek, ancak farklı boyutlarda iki resim basarsak, 640 x 480 gerçek çözünürlük aynı kalır ancak daha büyük görüntünün piksel yoğunluğu azalır.

Yüksek PPI değerli cihazları tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ama cihazın ekran boyutuna da dikkat etmek gerekir. Mesela PPI değeri 500 olan iki cihazımız olsun. Birinin ekran boyunu 10 inç, dıgerinin 6 inç olsun. Ekranı küçük olan daha iyi bir görüntü performansı sunacaktır çünkü pikseller daha yoğundur.

PPI’ın diğer kullanım alanları arasında monitörler, tv’ler, tarayıcılar ve kamera sensörleri de vardır.

Gelecek yazılarımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

Yorum Gönder

Yorumun için teşekkürler.Eğer Talebiniz yerine getirilmedi ise mail atınız.